ODPOWIADAMY NA PYTANIA O BON NA ZASIEDLENIE - część I

Print Drukuj
Wśród młodych osób bezrobotnych do 30 roku życia, które są zainteresowane przeniesieniem się do innego miasta w celu znalezienia tam pracy zbieraliśmy pytania dot. bonu na zasiedlenie. Odpowiadamy na najczęściej pojawiające się wątpliwości.
 
Jakie ogólne warunki powinnam spełnić, żeby otrzymać bon na zasiedlenie dla osoby bezrobotnej do 30 roku życia w związku ze znalezieniem pracodawcy w innym mieście?
Po pierwsze, musisz być zarejestrowana w PUP w Białymstoku jako osoba bezrobotna. Nie możesz mieć ukończonych 30 lat. Dodatkowo informujemy, że możemy na dzień dzisiejszy przyznać bon dla osób kwalifikujących się do realizowanego projektu tj. w pierwszej kolejności dla osób długotrwale bezrobotnych, osób o niskich kwalifikacjach.
Po drugie, miejsce pracy i tym samym nowe miejsce zamieszkania musi być oddalone od dotychczasowego co najmniej 80 km lub czas dojazdu do tej miejscowości i powrotu musi przekraczać łącznie co najmniej 3 godziny dziennie. Umowa o pracę musi być podpisana na co najmniej minimalne wynagrodzenie brutto miesięcznie.
Po trzecie, złóż Wniosek o przyznanie bonu na zasiedlenie dla osoby bezrobotnej do 30 roku życia wraz z oświadczeniem pracodawcy o zamiarze zatrudnienia.
Na wszystkie pytania szczegółowe otrzymasz odpowiedź pod tel. 85-747-38-09.
 
O jaką kwotę mogę ubiegać się w ramach bonu na zasiedlenie?
Maksymalna kwota bonu to 9 720 zł. Przypominamy, że na podstawie Rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z 25.10.2016r. świadczenia otrzymane w ramach bonu na zasiedlenie są zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych.
 
Kiedy będę mogła zacząć pracować? Jaka data powinna być na umowie o pracę?
Rozpocząć pracę będziesz mogła w okresie 30 dni od dnia otrzymania bonu na zasiedlenie. Bon na zasiedlenie wydawany jest w dniu podpisania Umowy o przyznanie środków w ramach bonu.
 
Kiedy powinienem złożyć Wniosek o przyznanie bonu na zasiedlenie dla osoby bezrobotnej do 30 roku życia?
W okresie 7 dni przed dniem podjęcia zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej należy osobiście złożyć Wniosek. Przypominamy, że obecnie prowadzimy rekrutację wyłącznie w ramach projektu EFS. Oznacza to, że bon może być przyznany tylko osobie, która chce podjąć pracę na umowę o pracę lub zamierza rozpocząć działalność gospodarczą.
 
Gdzie należy złożyć Wniosek o przyznanie bonu na zasiedlenie dla osoby bezrobotnej do 30 roku życia?
Zgłoś się do swojego pośrednika pracy/doradcy klienta w Urzędzie. Zapraszamy do pokoi: 205, 206, 208, 209, 210. Wniosek zostaje wpisany do rejestru wniosków i przechodzi ocenę formalną. Następnie niezwłocznie jest rozpatrywany przez Dyrektora Urzędu.
 
Jak dowiem się o rozpatrzeniu wniosku?
Po rozpatrzeniu wysyłamy pisemną informację dot. oceny Wniosku.
 
Czy mogę podjąć pracę u pracodawcy, u którego wcześniej pracowałem?
Bon nie może zostać przyznany jeżeli byłeś zatrudniony lub wykonywałeś pracę zarobkową u pracodawcy, u którego już pracowałeś w okresie 6 miesięcy przed złożeniem Wniosku. Dodatkowo przypominamy, że nie otrzymasz wsparcia jeżeli w ostatnich 3 miesiącach pracowałeś w miejscowości, do której zamierzasz się przeprowadzić w związku z ubieganiem się o bon.
 
Czy pracodawca, który podpisze ze mną deklarację (oświadczenie pracodawcy o zamiarze zatrudnienia/ powierzenia innej pracy zarobkowej osobie bezrobotnej), poniesie konsekwencje jeśli nie podpisze ze mną umowy o pracę?
Nie, aczkolwiek pamiętaj, że zgodnie z podpisaną Umową o przyznanie środków w ramach bonu będziesz zobowiązany do znalezienia innego pracodawcy w nowym miejscu zamieszkania w ciągu 30 dni od dnia otrzymania bonu na zasiedlenie. Jeżeli to Ci się nie uda będziesz musiał zwrócić całą otrzymaną kwotę bonu.
Informacje o publikacji dokumentu