- Właściwość miejscowa Urzędu do złożenia oświadczenia - kiedy adres siedziby firmy a kiedy adres stałego pobytu?
Pracodawca składa oświadczenie w powiatowym urzędzie pracy właściwym ze względu na siedzibę lub miejsce pobytu stałego - siedziba dotyczy osób prawnych tj. spółek prawa handlowego (s.a., z o.o., sk, s.j.), a pobyt stały - osób fizycznych, oraz osób fizycznych prowadzącychjednoosobową działalność gospodarczą. Wyjątek stanowi spółka cywilna, gdzie właściwość miejscowa określana jest na podstawie miejsca stałego pobytu wspólnika spółki cywilnej składającego i podpisującego oświadczenie.
- Oświadczenie dotyczące niekaralności podmiotu – kto podpisuje? ważność oświadczenia.
Oświadczenie o niekaralności podpisywane jest tylko przez pracodawcę, ważne jest 30 dni przed dniem złożenia oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcowi. Oświadczenie o niekaralności nie może zostać podpisane przez pełnomocnika niebędącego prokurentem podmiotu powierzającego wykonywanie pracy cudzoziemcowi.
- Obowiązki pracodawcy zatrudniającego cudzoziemców na podstawie oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcowi.
- Pracodawca, którego oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi zostało wpisane do ewidencji oświadczeń, ma obowiązek poinformować pisemnie powiatowy urząd pracy o podjęciu pracy lub niepodjęciu pracy przez cudzoziemca w terminie 7 dni od daty rozpoczęcia pracy wskazanej w zarejestrowanym oświadczeniu (druga strona dokumentu). Złożenie powiadomienia o niepodjęciu pracy nie powoduje unieważnienia/anulowania oświadczenia.
- Pracodawca ma obowiązek zawarcia umowy pisemnej z cudzoziemcem, w języku zrozumiałym dla cudzoziemca, zgodnie z warunkami określonymi w oświadczeniu.
- Pracodawca ma obowiązek przestrzegania wszystkich obowiązków wynikających z powierzania pracy, takich samych jak w przypadku polskich pracowników (np. zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych w ciągu 7 dni, gdy dana umowa podlega ubezpieczeniom, np. umowa o pracę, zlecenia czy agencyjna), a także obowiązków związanych z zatrudnieniem cudzoziemca wynikających z innych przepisów (np. przechowywanie kopii dokumentu pobytowego cudzoziemca). Za niedopełnienie powyższych obowiązków grożą sankcje.
- Kiedy Urząd wydaje decyzję o odmowie wpisu oświadczenia do ewidencji oświadczeń?
Starosta wydaje decyzję odmowną zawsze, gdy podmiot powierzający pracę był karany w związku z powierzeniem pracy cudzoziemcom, tj. dopuścił się przestępstw lub poważnych naruszeń przepisów w zakresie zatrudniania cudzoziemców lub niektórych przepisów Kodeksu Karnego;
Dodatkowo Starosta może wydać decyzję odmowną jeżeli z okoliczności wynika, że oświadczenie jest składane dla pozoru, będzie wykorzystane przez cudzoziemca w celu innym niż praca deklarowana w oświadczeniu lub podmiot powierzający pracę nie dopełnia obowiązków związanych z prowadzeniem działalności lub powierzaniem pracy w szczególności, m.in.: nie posiada środków na pokrycie zobowiązań wynikających z powierzenia pracy, nie prowadzi działalności uzasadniającej powierzenie pracy, zalega z odprowadzaniem składek m.in. na ubezpieczenie społeczne w ZUS, zalega z uiszczeniem podatków w Urzędzie Skarbowym.
- Kiedy można zatrudnić cudzoziemca bez konieczności posiadania zezwolenia na pracę /oświadczenia?
Zezwolenia na pracę w Polsce lub oświadczenia nie muszą posiadać m.in., obywatele państw UE/EOG i Szwajcarii oraz członkowie ich rodzin, cudzoziemcy, którym udzielono ochrony na terytorium RP (status uchodźcy, pobyt tolerowany), posiadający Kartę Polaka, posiadający zezwolenie na pobyt stały w Polsce, rezydenta długoterminowego UE, nauczyciele języków obcych, absolwenci polskich szkół ponadgimnazjalnych i stacjonarnych studiów wyższych czy studenci studiów dziennych, posiadający w Rzeczypospolitej Polskiej zezwolenia na pobyt czasowy udzielone w związku ze studiami.
Szczegółowy wykaz cudzoziemców uprawnionych do wykonywania pracy na terenie RP zawiera art. 87 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, oraz rozporządzenie MPiPS z dnia 21 kwietnia 2015 r.
- Jak zalegalizować pracę obywatelowi Ukrainy?
Aby obywatel Ukrainy pracował legalnie w Polsce, w ciągu 14 dni od zatrudnienia należy za pośrednictwem strony internetowej www.praca.gov.pl złożyć powiadomienie o powierzeniu pracy obywatelowi Ukrainy. Takie powiadomienie można złożyć tylko i wyłącznie drogą elektroniczną na stronie praca.gov.pl. Dotyczy to zarówno zatrudnienia na umowę o pracę jak i umowę zlecenie/o dzieło.
Aby złożyć takie powiadomienie pracodawca na portalupraca.gov.pl musi mieć założone konto internetowe oraz posiadać kwalifikowany podpis elektroniczny/profil zaufany. W pierwszej kolejności zakłada konto jako osoba fizyczna, następnie dodaje konto organizacji (działalności gospodarczej).
- PKD a rodzaj pracy cudzoziemca w oświadczeniu.
Wypełniając oświadczenie, pracodawca wpisuje m.in. podklasę Polskiej Klasyfikacji Działalności Gospodarczej (PKD) w ramach której prowadzi swoją działalność gospodarczą. Oświadczenia mogą być rejestrowane tylko w przypadku podklas PKD niewymienionych w rozporządzeniu w sprawie których wydawane są zezwolenia na pracę sezonową cudzoziemca. Oznacza to, że zarówno pracodawca musi prowadzić działalność „nie-sezonową" danego rodzaju określoną w odpowiednim rejestrze (KRS lub CEIDG) jak i stanowisko/praca cudzoziemca musi być ściśle związana z wybraną podklasą działalność (PKD).
- Praca.gov.pl – jaki wybrać kontekst działalności?
W przypadku składania oświadczenia za pomocą portalu praca.gov.pl, zarówno w przypadku osób fizycznych prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą jak i spółek prawa handlowego, po zalogowaniu się na praca.gov.pl należy wybrać kontekst Usługi elektroniczne – Usługi dla organizacji.
Po wybraniu formularza „Oświadczenia podmiotu nie świadczącego usług pracy tymczasowej…", w punkcie 1 spółka powinna zaznaczyć punkt – podmiot gospodarczy, osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą – osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, natomiast osoby które nie prowadzą działalności gospodarczej a chcą zatrudnić cudzoziemca wybierają - osoba fizyczna.
- Miejsce wykonywania pracy na podstawie oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemców.
Podmiot powierzający pracę cudzoziemcowi określa w oświadczeniu miejsce wykonywania pracy w Polsce. Należy wskazać adres wykonywania pracy tj. z podaniem ulicy, miejscowości, gminy i powiatu miejsca w którym cudzoziemiec będzie wykonywał pracę na terenie Polski.
- Inne druki dla agencji pracy tymczasowej i inne dla podmiotu powierzającego pracę.
Wypełniając druki oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcowi należy zwrócić uwagę, że dla agencji pracy tymczasowej powierzających pracę cudzoziemcom w charakterze pracownika tymczasowego, przewidziany został oddzielny formularz oświadczenia.W przypadku agencji pracy tymczasowej należy wypełnić„Oświadczenie podmiotu działającego jako agencja pracy tymczasowej o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi w charakterze pracownika tymczasowego" (PSZ-OPWPA) natomiast podmiot powierzający pracę nie prowadzący agencji zatrudnienia wypełnia „Oświadczenie podmiotu nieświadczącego usług w zakresie pracy tymczasowej o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi" (PSZ-OPWP).