Pytania i odpowiedzi dotyczące wyposażenia stanowiska pracy
- Jakie są formy zabezpieczenia umowy w PUP Białystok?
Stosowanymi przez Powiatowy Urząd Pracy w Białymstoku formami zabezpieczenia zwrotu refundacji są: weksel z poręczeniem wekslowym (aval) lub gwarancja bankowa. - Jaka jest kwota refundacji
Kwota refundacji jest określana przez Urząd w momencie ogłoszenia naboru wniosków w zależności od limitu środków finansowych przeznaczonych na tę formę wsparcia. Maksymalna kwota refundacji kosztów wyposażenia jednego stanowiska nie może przekroczyć 6-krotności przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce, ogłoszonego w kwartale poprzedzającym złożenie wniosku. - Gdzie należy złożyć wniosek o refundację?
Wniosek składany jest w Powiatowym Urzędzie Pracy właściwym ze względu na siedzibę firmy lub miejsce wykonywania pracy na refundowanym stanowisku.
PUP w Białymstoku refunduje stanowiska tworzone w mieście Białystok lub na terenie powiatu białostockiego. - Co można kupić na refundowane stanowisko?
Refundacja przeznaczona jest na zakup wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy, tj. maszyn, sprzętu, urządzeń, programów komputerowych, mebli, bezpośrednio i jednoznacznie związanych z tworzonym stanowiskiem pracy. Regulamin udzielania refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy (…) wskazuje rodzaje zakupów, które nie podlegają refundacji. - Kto może być skierowany?
Na wyposażane stanowisko pracy może zostać skierowana osoba bezrobotna, zarejestrowana w tut. Urzędzie, która: - nie zamieszkuje w jednym gospodarstwie domowym z Wnioskodawcą/ wspólnikiem lub członkiem zarządu spółki, która tworzy refundowane stanowisko pracy,
- nie jest członkiem najbliższej rodziny Wnioskodawcy/ wspólnika lub członka zarządu spółki, która tworzy refundowane stanowisko pracy (małżonek, rodzeństwo i ich małżonkowie, rodziców, teściów, dzieci i ich małżonków oraz wnuków),
- nie jest udziałowcem, wspólnikiem lub członkiem zarządu spółki, która tworzy refundowane stanowisko pracy (Wnioskodawcy),
- w okresie 2 lat przed dniem otrzymania skierowania nie odbywał stażu, nie był zatrudniony na umowę o pracę, umowę o dzieło, bądź umowę zlecenia przez okres dłuższy niż 30 dni:
- pod tym samym adresem gdzie będzie utworzone stanowisko pracy,
- u Wnioskodawcy,
- w firmie współmałżonka Wnioskodawcy,
- w innej firmie reprezentowanej przez tych samych właścicieli/udziałowców.
- Czy można zmienić pracownika?
Jest możliwa zmiana pracownika zatrudnionego na refundowanym stanowisku pracy, przez skierowanie na to stanowisko kolejnej osoby bezrobotnej. - Czy mogę zatrudnić pracownika na umowę zlecenie?
Nie, pracownik na refundowanym stanowisku pracy powinien zostać zatrudniony na umowę o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy (mniejszy wymiar, ale co najmniej połowa etatu, dopuszczalny jest w kilku przypadkach określonych w Regulaminie). - Jak długo trzeba utrzymać stanowisko pracy?
Zatrudnienie powinno być utrzymane przez okres 24 miesięcy. Do tego okresu nie będą wliczane urlopy bezpłatne i wychowawcze, nieobecność nieusprawiedliwiona oraz okresy usprawiedliwionej nieobecności pracownika (np. zwolnienie lekarskie) trwającej nieprzerwanie powyżej 33 dni. Dlatego w przypadku pojawienia się takich okoliczności stanowisko musi zostać niezwłocznie uzupełnione przez skierowanie i zatrudnienie kolejnej osoby bezrobotnej. Okres realizacji umowy zostaje wówczas odpowiednio wydłużony. - Kiedy wypłacana jest refundacja?
Wypłata refundacji następuje do 30 dni od zatrudnienia osoby bezrobotnej na refundowanym stanowisku pracy.