ODPOWIADAMY NA PYTANIA O BON NA ZASIEDLENIE - część II

Print Drukuj
ODPOWIADAMY NA PYTANIA O BON NA ZASIEDLENIE – część II
Wśród młodych osób bezrobotnych do 30 roku życia, które są zainteresowane przeniesieniem się do innego miasta w celu znalezienia tam pracy zbieraliśmy pytania dot. bonu na zasiedlenie. Odpowiadamy na najczęściej pojawiające się wątpliwości.
 
Chciałabym skorzystać z bonu na zasiedlenie. Jakie dokumenty muszę wypełnić?
Zgłoś się do swojego pośrednika pracy/doradcy klienta w Urzędzie. Zapraszamy do pokoi: 205, 206, 208, 209, 210. U doradcy klienta składasz Wniosek o przyznanie bonu na zasiedlenie dla osoby bezrobotnej do 30 roku życia wraz z oświadczeniem pracodawcy o zamiarze zatrudnienia. Druk dostępny jest w siedzibie Urzędu oraz na stronie internetowej www.bialystok.praca.gov.pl
 
Jakie warunki muszę spełniać?
Bon na zasiedlenie może zostać przyznany w związku z podjęciem poza miejscem dotychczasowego zamieszkania zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej, jeżeli:
  1. z tytułu ich wykonywania osoba wnioskująca będzie osiągała wynagrodzenie lub przychód w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę brutto miesięcznie oraz będzie podlegała ubezpieczeniom społecznym;
  2. odległość od miejsca dotychczasowego zamieszkania do miejscowości, w której osoba bezrobotna zamieszka w związku z podjęciem zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej wynosi co najmniej 80 km lub czas dojazdu do tej miejscowości i powrotu do miejsca dotychczasowego zamieszkania środkami transportu zbiorowego przekracza łącznie co najmniej 3 godziny dziennie;
  3. będzie pozostawała w zatrudnieniu, wykonywała inną pracę zarobkową lub będzie prowadziła działalność gospodarczą przez okres co najmniej 6 miesięcy.
Przypominamy, że obecnie prowadzimy rekrutację wyłącznie w ramach projektu EFS. Oznacza to, że bon może być przyznany tylko osobie, która chce podjąć pracę na umowę o pracę lub zamierza rozpocząć działalność gospodarczą.
 
W jakiej formie mam dostarczyć umowę o pracę do Urzędu aby rozliczyc się z przyznanego bonu na zasiedlenie?
Dokumentami potwierdzającymi podjęcie zatrudnienia jest kopia umowy o pracę lub kserokopia potwierdzona za zgodność z oryginałem. Dopuszcza się przesyłanie informacji dot. zatrudnienia za pośrednictwem operatora pocztowego w rozumieniu przepisów o prawie pocztowym na adres: ul. Pogodna 63/1, 15-365 Białystok,  lub w postaci elektronicznej na elektroniczną skrzynkę podawczą Urzędu na adres: bibi@praca.gov.pl.
 
Czy deklaracja pracodawcy musi być dołączona do Wniosku o przyznanie bonu na zasiedlenie dla osoby bezrobotnej do 30 roku życia?
Tak. Oświadczenie pracodawcy o zamiarze zatrudnienia/ powierzenia innej pracy zarobkowej osobie bezrobotnej uwiarygadnia cel, w którym starasz się o przyznanie bonu i odgrywa znaczącą rolę przy rozpatrzeniu wniosku przez Dyrektora Urzędu. Deklarację należy załączyć w oryginale.
 
Czy jeśli stracę pracę po 3 miesięcznym okresie próbnym to muszę zwrócić wypłacone pieniądze?
Nie. Warunkiem wypełnienia postanowień Umowy o przyznanie środków w ramach bonu jest pozostawanie
w zatrudnieniu lub prowadzenie działalności gospodarczej przez okres 6 miesięcy w okresie do 8 miesięcy od dnia otrzymania bonu na zasiedlenie. Co oznacza, że od momentu odebrania bonu masz 8 miesięcy na rozliczenie się z Urzędem, w trakcie których możesz podpisywać umowę o pracę z kolejnymi pracodawcami pod warunkiem, że łącznie ze wszystkich stosunków pracy będzie wynikać 6 miesięczny okres zatrudnienia z wynagrodzeniem w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę brutto miesięcznie oraz będziesz podlegać ubezpieczeniom społecznym.
 
Co mogę ująć w uzasadnieniu celowości przyznania bonu we Wniosku o przyznanie bonu na zasiedlenie dla osoby bezrobotnej do 30 roku życia? Powinienem wpisać ogólną kwotę czy wyszczególnić wszystkie elementy?
Ponieważ osoba bezrobotna, która otrzymała bon na zasiedlenie nie ma obowiązku przedstawienia dokumentów potwierdzających wydatkowanie przyznanej kwoty, Urząd nie określił zamkniętego katalogu kosztów zamieszkania.
Dodatkowo koszty zamieszkania są tylko jednym z wielu kosztów, które wnioskodawca ponosi w związku z podjęciem zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej w miejscowości oddalonej od miejsca dotychczasowego zamieszkania, co najmniej o 80 km lub czas dojazdu do tej miejscowości i powrotu do miejsca dotychczasowego zamieszkania środkami transportu zbiorowego przekracza łącznie, co najmniej 3 godziny dziennie. Dlatego też proponujemy ogólny opis celu wydatkowania środków (np. średni koszt związany z wynajmem mieszkania, średni koszt dojazdów do pracodawcy w związku z podjęciem pracy).

Czy muszę znaleźć pracę w zawodzie wyuczonym?
Oceniając wniosek Dyrektor m.in. bierze pod uwagę sytuację na lokalnym rynku, indywidualne potrzeby bezrobotnego. Natomiast w przypadku ubiegania się o środki na założenie własnej firmy dodatkowo ważne jest posiadane przygotowanie do prowadzenia działalności tzn. wykształcenie, doświadczenie zawodowe, odbyte szkolenia, posiadanie niezbednych uprawnień.
Znalezienie zatrudnienia w wyuczonym zawodzie nie jest warunkiem koniecznym do otrzymania bonu, natomiast zwieksza szanse na pozytywną ocenę wniosku.
Informacje o publikacji dokumentu