Zgodnie ze zmianą ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2022, poz. 2647 ze zm.) osoba pobierająca dodatek aktywizacyjny może od 01.01.2023 r. złożyć oświadczenie dotyczące podziału kwoty stanowiącej 1/12 kwoty zmniejszającej podatek na:
- 1/24 kwoty zmniejszającej podatek albo
- 1/36 kwoty zmniejszającej podatek albo
- złożyć wniosek o rezygnację ze stosowania pomniejszenia zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.
W przypadku, gdy w miesiącu nastąpi łączenie wypłaty zasiłku dla bezrobotnych i dodatku aktywizacyjnego, oświadczenie o stosowaniu pomniejszenia będzie miało zastosowanie do całego przychodu.
W przypadku, gdy osoba pobierająca dodatek aktywizacyjny:
- nie złoży oświadczenia o podziale kwoty stanowiącej 1/12 kwoty zmniejszającej podatek, urząd pracy pomniejszy zaliczkę na podatek o kwotę stanowiącą 1/12 kwoty zmniejszającej podatek lub
- gdy złoży wniosek o rezygnację ze stosowania pomniejszenia, urząd pracy obliczy zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych bez stosowania ulgi.
WAŻNE
O pobieraniu dodatku aktywizacyjnego, jak i o jego ustaniu należy poinformować pracodawcę, aby uniknąć dopłaty podatku przy rozliczeniu rocznym.
Wzór oświadczenia znajduje się na stronie internetowej urzędu www.bialystok.praca.gov.pl, w dokumentach do pobrania, zakładka: dodatek aktywizacyjny.
Szczegółowe informacje na ww. temat można uzyskać pod nr tel. 85 747 38 54 (litery A-Ł), 85 747 38 35 (litery M-Ż), 85 747 38 53 (osoby z orzeczonym stopniem niepełnosprawności) oraz osobiście w siedzibie tut. urzędu.












